понеділок, 6 січня 2025 р.

Пам'ятники Солом'янського району. Колишні пам'ятники

Наш наступний допис нової рубрики "Пам'ятники Солом'янського району" буде присвячено колишнім пам'ятникам. 

Щонайменше 13 пам'ятників, що існували в різний час на теренах району, вже не існують. З них "рекордсменом" є пам'ятники Леніну - їх у різний час існувало аж 6 (зокрема один в приміщенні вокзалу) та Островському - їх у різний час було 3. Інші - це погруддя Олександра ІІІ, пам'ятники Лепсе, Чубарю, а також скульптурна група робітників на території КЕВРЗ. 

Частина фото - з фондів бібліотеки та публікуються вперше. 

Перший встановлений те демонтований пам'ятник на теренах району. Погруддя Олександра ІІІ перед будівлею притулку в Залізничній колонії. Його було відкрито 1909 року. На постаменті був напис: «Царю-миротворцу сиротский приют имени Императора Александра ІІІ Юго-Западной железной дороги. 1909 г.». Пам'ятник було демонтовано у 1920-х роках.


Другим за ліком був пам'ятник (точніше погруддя) Леніна на Вокзальній площі, відкрите 1925 року. На фото - його відкриття. Демонтоване ще до Другої світової війни.



У радянські часи пам'ятники Леніну встановлювали масово. Як на вулицях, так і на територіях підприємств. Один із таких пам'ятників існував на території КЕВРЗ. Точних відомостей про час встановлення немає. Демонтовано після 2014 року. Фото з фондів бібліотеки, публікується вперше.



На території КЕВРЗ існувала також скульптура, що зображала робітників. Демонтована. Фото з фондів бібліотеки, публікується вперше.




Леніну на території заводу "Більшовик". Відкрито 22 квітня 1967 року, скульптор Олексій Олійник. Демонтовано 15 квітня 2016 року. 



Леніну на території заводу "Меридіан", бульвар Вацлава Гавела. Відкрито 1977 року, скульптор Олексій Олійник. Демонтовано після 2014 року.



Леніну на території ЗБК-3, проспект Відрадний. Відкрито у 1970-х. Демонтовано після 2014 року.


Скульптура Леніна в приміщенні залізничного вокзалу. Встановлена у 1950-х, демонтовано у 1990-х. Фото з фондів ЦДКФФА України ім. Пшеничного. Публікується вперше.


Погруддя Власа Чубаря на Відрадному проспекті. Було встановлено 1970 року, автори - скульптор Іван Шаповал, архітектор Ірфан Шемседінов. Демонтовано 2009 року. Поштова листівка 1974 року.


Від пам'ятника вцілів постамент. Фото О. Михайлика. 



Погруддя Івана Лепсе на бульварі Вацлава Гавела. Демонтовано 2016 року.


Складною є історія пам'ятників Миколі Островському у нашому районі. Їх загалом було три, причому один змінював локацію. Перший, що на фото, встановлено 1962 року у парку імені Островського (нині імені Миколи Зерова). Його було демонтовано 1970 року. 




Другий пам'ятник Миколі Островському було встановлено 1964 року (скульптор В'ячеслав Клоков) перед електромеханічним технікумом залізничного транспорту на проспекті Повітряних Сил. 1971 року цей пам'ятник перенесено у парк імені Островського (нині Миколи Зерова). Фото Г. Угриновича. Листівка 1970 року.



Цей пам'ятник перенесено у парк імені Островського (нині Миколи Зерова) 1971 року та встановлено на новому постаменті, на лицьовій частині постаменту накладними бронзовими літерами, стилізованими під факсиміле був підпис письменника, нижче — дати життя. Демонтовано 22 травня 2016 року. 

Фото 1970-х років з фондів бібліотеки. Публікується вперше


Фото О. Михайлика, 2010 рік

Постамент, що залишився після демонтажу



1978 року перед електромеханічним технікумом встановлено пам'ятний знак Миколі Отровському. Автори - скульптор Анатолій Харечко та художник Анатолій Ігнащенко. Демонтовано 6 жовтня 2023 року.

Немає коментарів:

Дописати коментар