Із циклу "Прочитання вулиць"
Фото О. Михайлика |
Сучасна назва (з 2024): вулиця Академіка Возіанова
Підстава для перейменування: на честь українського лікаря-уролога, хірурга О.Ф. Возіанова
Рішення Київської міської ради: від 18 січня 2024 року № 7603/7644 «Про перейменування вулиці Академіка Карпінського в Солом'янському районі міста Києва»
Місцевість: Чоколівка
Розташування: Пролягає від вулиці Володимира Сікевича до Волинської вулиці
Попередня назва (1938 - 2024): вулиця Академіка Карпінського, на честь російського геолога, петрографа Олександра Карпінського
Первинна назва (1910-і - 1938): вулиця Олександрівська

медичних наук (1997), Польської академії медицини ім. Швайцера (1997), АМН Республіки Білорусь (1998), Російської академії медичних наук (2001).
Герой України (2000). Лауреат державної премії УРСР в галузі науки і техніки (1976 та 1986), Державної премії України в галузі науки і техніки (2001), Премії НАН України ім. В.І. Вернадського, Премії НАН України ім. О.О. Богомольця. Заслужений діяч науки України. Кавалер ордена князя Ярослава Мудрого V (1998), IV ступеня (1999).
Життєпис
Народився 2 жовтня 1938 року в місті Мелітополь. 1962 року закінчив Київський медичний інститут (лікувальний факультет). Кандидатська дисертація «Радіоізотопні методи діагностики при деяких урологічних захворюваннях у дітей» (Київський медичний інститут, 1970); докторська дисертація «Фунурології та нефрології в урологічних хворих у післяопераційний період» (Київський науково-дослідний інститут захворювань нирок та сечовивідних шляхів (урології), 1978).
Академік вперше розробив класифікацію передпухлинних станів і раку передміхурової залози та сечового міхура, оригінальну методику виконання операції, ним запропоновано спеціальні інструменти для вилучення доброякісної пухлини передміхурової залози, вперше в країні широко впроваджена радикальна операція з приводу злоякісної пухлини передміхурової залози. За ці дослідження Возіанов 1983 року був відзначений державною премією України в галузі науки та техніки.
Велике значення мають його дослідження з вивчення клітинних та молекулярних механізмів виникнення раку сечового міхура і впливу на цей процес радіаційного забруднення після аварії на Чорнобильській АЕС
Особливий вклад зробив Возіанов у розвиток ендоурології: розроблено екстрактор для виведення каменів сечоводів; вперше в Україні та в країнах СНД застосовані і впроваджені в практику методи лікування доброякісної гіперплазії передміхурової залози — мікрохвильова гіпертермія і вапоризація. Вапоризацію застосовували лише в окремих клініках США, а в Європі її вперше здійснив Возіанов.
Завдяки вченому в клініках України впроваджені методи трансуретральної й трансвезикальної резекції гіперплазії передміхурової залози та новоутворень.
Олександр Возіанов є автором (або співавтором) понад 400 наукових праць в галузі розробки функціональних методів діагностики та хірургічного лікування основних урологічних захворювань, зокрема 30 монографій, підручників, а також 15 винаходів.
Помер у Києві 7 травня 2018 року.
Джерело: Вікіпедія, фото краєзнавця О.Михайлика
Немає коментарів:
Дописати коментар