Із циклу "Прочитання вулиць"
Вулиця Ніла Хасевича на карті openstreetmap |
Сучасна назва (з 2019): вулиця Ніла Хасевича
Підстава для перейменування: назва на честь художника, графіка, громадського і політичного діяча, члена ОУН і УГВР Ніла Хасевича
Рішення Київської міської ради: від від 12 листопада 2019 року № 38/7611 «Про найменування вулиць та провулків у Солом'янському районі міста Києва»
Місцевість: Жиляни
Розташування: пролягає від вулиці Михайла Лучкая до М'ятної вулиці
Попередня і первинна назва (2010-і-2019): Проєктна 13058
Ніл Антонович Хасевич (25 листопада 1905, Дюксин, Рівненський повіт, Волинська губернія, — 4 березня 1952, Сухівці, Рівненський район, Рівненська область) — український художник, графік, активний громадський і політичний діяч, член ОУН і УГВР. Лицар Срібного Хреста Заслуги та медалі «За боротьбу в особливо важких умовах».
Життєпис
Ніл Хасевич народився 25 листопада (12 листопада за старим стилем) 1905 року в селі Дюксин на Волині, в родині псаломника Антона Івановича Хасевича та його дружини Феодотії Олексіївни. Старші брати Анатолій і Федір стали українськими священниками на Волині. Ніл також навчався у духовній семінарії і перші уроки малювання отримав в іконописній майстерні. Навчався в майстерні Василя Леня в Рівному. 1925 року склав екстерном іспит і здобув атестат Рівненської гімназії. А з 1925 до 1926 року працював помічником іконописця. Опісля навчався у у Варшавській академії красних мистецтв. Захистивши дипломну роботу на тему «Святий Володимир», 1935 року Ніл здобув диплом про вищу художню освіту з правом вчителювання в середніх школах. З початком Другої світової війни він повертається до свого села.
На початку 1930-х років Ніл Хасевич виставляється в художніх салонах Львова, Праги, Берліна, Чикаго, Лос-Анджелеса. У 1937 р. здобуває третій грошовий приз на міжнародній виставці гравюр по дереву у Варшаві. За два роки там же виходить з друку художній альбом «Книжкові знаки Ніла Хасевича». Цього ж року в американському місті Філадельфія побачив світ художній альбом «Екслібрис Ніла Хасевича». Водночас художник співпрацює з українськими часописами «Шлях» та «Волинське слово».
Ніл Хасевич був активним громадським та політичним діячем, членом Волинського Українського об'єднання (з 1935 року). Був делегатом крайового з'їзду ВУО 1935 року в Луцьку. Був особисто знайомий зі Степаном Бандерою та іншими керівниками українського національного руху. Входив до центрального і крайового проводів ОУН, згодом став членом Української Головної Визвольної Ради (УГВР). Але насувалася світова війна, і доля поставила його перед вибором. Одночасно із творчістю він займається громадською і політичною діяльністю: входить до Волинського українського об'єднання, а згодом вступає до ОУН. З квітня 1943 року, коли масово формувалися загони УПА, художник долучився до підпільної роботи. Його було обрано до центрального і крайового проводів ОУН.
Загинув 4 березня 1952 року біля с. Сухівці на Рівненщині, прийнявши бій із окупантами-КДБістами. Найімовірніше, застрелився разом із двома особистими охоронцями.