вівторок, 11 лютого 2025 р.

Зниклі вулиці Солом'янського району. Зниклі вулиці Солом'янки

Продовжуємо рубрику, в якій розповідаємо про всі зниклі вулиці, які існували в нашому районі.

Третій допис нашого циклу - зниклі вулиці Солом'янки. Ми дотримуємося хронологічного принципу, тобто розповідаємо про місцевості в порядку їх виникнення.

У 1960-х-1970-х роках було здійснено значну реконструкцію Солом'янки, тож зникло дуже багато вулиць, а саме: 4 вулиці, 4 провулки, 2 проїзди, 1 тупик.
Вулиці: Бригадирська, Данилівська, Єрмака, Таманська. Провулки: Базарний, Вокзальний, Єрмака, Солом'янський. Проїзди: Єрмака, Миколи Островського. Тупик: Тетянівський.

Вокзальний провулок фізично пролягав у межах сучасного Шевченківського району, проте територіально в межах Нижньої Солом'янки, тож ми його включили в допис.

Солом'янка. Фрагмент плану Києва 1947 року

Далі докладно розповімо про кожну вулицю

Бригадирська вулиця. Пролягала від вулиці Урицького (нині — вулиця Митрополита Василя Липківського) до вулиці Патріарха Мстислава Скрипника.
Вулиця виникла наприкінці XIX століття під назвою Покровський провулок, від Покровської церкви, розташованої поруч. Простягалася від Мстиславської (нині — вулиця Патріарха Мстислава Скрипника) до Отділенської вулиці (згодом — вулиця Єрмака). На карті 1943 року позначена як Мстиславський провулок. У 1955 році набула назву Бригадирська вулиця, проходила від вулиці Мстислава Скрипника до тупика поблизу вулиці Кудряшова.
Наприкінці 1960-х років скорочена до вулиці Урицького у зв'язку зі зміною забудови та переплануванням. Стару забудову було знесено до початку 1970-х років. У 1981 році назву вулиці було скасовано, фактично — приєднано до Стадіонної вулиці, початкова частина теперішньої Стадіонної вулиці — це колишня Бригадирська вулиця.

Будинок на розі з вулицею Бригадирською (ліворуч). 1964-1965 роки. Опублікував В'ячеслав Настецький

Данилівська вулиця. Пролягала від Мокрої вулиці до Кавказької вулиці.
Вулиця виникла наприкінці XIX століття, тривалий час мала назву Новий провулок. Назва Данилівська вперше зафіксована 1935 року. Ліквідована 1971 року разом із навколишньою малоповерховою забудовою.

Вулиця Данилівська, січень 1952. Опублікував Вадим Смирнов у фейсбук-групі Solomenka.kiev

Вулиця Єрмака. Пролягала від Мокрої вулиці до Кавказької вулиці.
Виникла наприкінці 90-х років XIX століття під назвою Отділенська вулиця. З 1938 року — вулиця Єрмака, на честь козацького отамана Єрмака Тимофійовича (назву підтверджено 1944 року). На карті 1943 року позначена як Солом'янська.
Ліквідована 1977 року у зв'язку зі знесенням навколишньої малоповерхової забудови та переплануванням Солом'янки.

Таманська вулиця. Пролягала від вулиці Урицького (нині — вулиця Митрополита Василя Липківського).
Вулиця виникла в 1-й половині XX століття, була частиною вулиці Урицького. Назву Таманська вулиця набула 1955 року. Ліквідована 1977 року у зв'язку зі зміною забудови Солом'янки. Нині - безіменна алея, що пролягає вздовж Солом'янського кладовища у парку імені Миколи Зерова.

Базарний провулок. Пролягав від вулиці Урицького (нині — вулиця Митрополита Василя Липківського) до Данилівської вулиці.
Провулок виник у 1-й третині XX століття, ймовірно під такою ж назвою (від розташованої неподалік ринкової площі Солом'янки). Ліквідований разом із навколишньою малоповерховою забудовою та переплануванням Солом'янки наприкінці 1960-х років. Офіційно ліквідований у 1977 році.

Вокзальний провулок. Пролягав від вулиці Симона Петлюри (тоді — Безаківської, Комінтерна) до вулиці Гетьмана Павла Скоропадського (тоді — Караваєвської) (фактично - до тупика).
Провулок виник близько 1910 року (саме тоді вперше фіксується у довіднику «Весь Киев») під назвою Безаківський. Спершу пролягав від Безаківської вулиці до тупика поблизу Караваєвської вулиці, однак вже у 1920-х роках виходив до Караваєвської вулиці. Після будівництва ТЕЦ знову став закінчуватися тупиком. З 1938 року — Привокзальний провулок. Назву Вокзальний провулок набув 1944 року. Офіційно ліквідований 1977 року у зв'язку зі зміною забудови.

Провулок Єрмака. Пролягав від вулиці Єрмака до Кавказької вулиці.
Провулок виник наприкінці XIX століття — на початку XX століття як частина Мокрої вулиці за найменуванням річки Мокрої, що протікала неподалік. Назву провулок Єрмака набув 1955 року.
Ліквідований у зв'язку зі знесенням навколишньої малоповерхової забудови та переплануванням Солом'янки в 1977 році.

Солом'янський провулок. Пролягав від вулиці Урицького (нині — вулиця Митрополита Василя Липківського) до кінця забудови.
Провулок виник у 1-й третині XX століття, назву здобув, ймовірно, у 1950-х роках (від місцевості Солом'янка, якою пролягає). Доти назви не мав (на карті 1935 року - безіменний провулок).
Офіційно ліквідований у 1977 році. Фактично існує дотепер як безіменний проїзд, що пролягає від вулиці Митрополита Василя Липківського між будинками №35/1 та №35-А.

Проїзд Єрмака. Пролягала від вулиці Єрмака до Данилівської вулиці.
Виник у середині XX століття як проїзд без назви. Назву проїзд Єрмака набув 1952 року.
Ліквідований у зв'язку зі знесенням навколишньої малоповерхової забудови та переплануванням Солом'янки в 1971 році.

Проїзд Миколи Островського. Пролягав від вулиці Урицького (нині — вулиця Митрополита Василя Липківського) до вулиці Миколи Островського (нині — вулиця Патріарха Мстислава Скрипника). Проходив біля теперішнього будинку № 11 по вулиці Патріарха Мстислава Скрипника.
Виник на початку XX століття під назвою Нова вулиця, 1955 року набув назву проїзд Миколи Островського, на честь радянського письменника Миколи Островського.
Ліквідований 1981 року у зв'язку зі зміною забудови Солом'янки.

Тетянівський тупик. Пролягав від вулиці Гетьмана Павла Скоропадського (між основними коліями та північною гілкою).
Виник у 1-й чверті XX століття (вперше зазначений на карті 1918 року, не підписаний). На карті 1943 року — Новолибідська вулиця. Офіційно ліквідований 1977 року. Як безіменний проїзд існує й донині.

1 коментар: