субота, 22 лютого 2025 р.

Палаци та будинки культури Солом'янського району. Сучасні та колишні

У радянський час при підприємствах, установах, навчальних закладах неодмінно створювалися палаци та будинки культури. Деякі з них були справжніми палацами, деякі - доволі ординарними спорудами.

Вони часто є цікавим прикладом радянської архітектури 1950-х-1980-х. Тож у цьому дописі ми познайомимося із палацами та будинками культури Солом'янського району. Як сучасними, так і колишніми.

У районі є такі палаци культури:

* Росток, заводу "Точелектроприлад"

* Українського товариства глухих

* Київського авіаційного інституту

* Імені Корольова 

* Київського політехнічного інституту

1955 року споруджено будинок Культурного центру Українського товариства глухих. Нині це найдавніша споруда з-поміж усіх будинків культури району, що вціліла. 

1957 року за типовим проєктом архітектора Костянтина Барташевича споруджено найбільш монументальний пала культури району - заводу "Точелектроприлад" (нині "Росток")



У 1978 році відкрито цікаву споруду Палацу культури Київського інституту інженерів цивільної авіації (нині Київський авіаційний інститут).

Палац культури КІІЦА (нині КАІ). 1980-і роки

Будівництво палацу культури КІІЦА (нині КАІ). 1970-і роки. Фото з фондів Музею КАІ

1984 року за проєктом архітектора Валентина Єжова споруджено один із найцікавіших палаців культури радянського періоду - заводу імені Корольова



Також у 1984 році було споруджено один із найбільших у Києві палаців культури - Центр культури та мистецтв Київського політехнічного інституту.



Також у районі є будинок культури селища Жиляни, успадкований від тих часів, коли селище ще не було частиною Києва. 
Будівлю споруджено 1957 року як сільський клуб. У 1990-х роках клуб був занедбаний. Реконструйований у 2000-х роках, він є важливим культурним осередком селища.



Деякі будинки культури вже в минулому.

Клуб імені Кірова. Його було відкрито 1946 року на Чоколівці у невеликому будинку. 1950 року замість нього побудували двоповерхову капітальну будівлю, яку знесли 1970 року.

Перша будівля клубу ім. Кірова. Малюнок. З фондів бібліотеки.

Будівництво капітальної споруди клубу ім. Кірова. Фото з фондів бібліотеки.

Ще у 1870-х роках у Залізничній колонії було збудовано будівлю їдальні для залізничників. Згодом (у 1918 році) тут діяв Залізничний театр, а потім, аж до 1980-х - був будинок культури Київського електровагоноремонтного заводу. Будівлю знесли у 1980-х роках. Нині на цьому місці = площа Євроатлантичного Альянсу перед Південним вокзалом.



2 коментарі:

  1. На місці кінотеатру "Вогник" раніше був Клуб залізничників, див.книжку "Залізничний район" 1959 р.

    ВідповістиВидалити
  2. "Клуб вагоноремонтного заводу на 450 місць. Молочного комбінату — на 300 місць, клуб імені Кірова в Першотравневсму селищі, клуби ТЕЦ-3 й фабрики імені Рози Люксембург, СМУ-3 ЦПФ та інші. На підприємствах близько 80 червоних кутків. Закінчується будівництво клубу глухонімих. Чудовий кінотеатр «Зірка» на новій вулиці Максима Кривоноса має і свій літній майданчик на Олександрівській Слобідці на 550 місць. Кінотеатр «Іскра» обслуговує населення Солом’янки, він має також літній кінотеатр на 250 місць. Цей літній кінотеатр розташований на верхівці Батиєвої Гори, в невеликому сквері, звідки відкривається чудовий вид на місто"

    ВідповістиВидалити