субота, 4 січня 2025 р.

Кінотеатри Солом'янського району. Кінотеатр "Зірка"

Наступний допис нашої нової рубрики "Кінотеатри Солом'янського району" - про, без перебільшення, один із найвідоміших і найпопулярніших кінотеатрів. Це кінотеатр "Зірка", монументальна споруда якого й дотепер є окрасою району.
Вона має цікаву історію.

1953 року на вулиці Максима Кривоноса, 27 за проектом архітектора-залізничника Яхненка спорудили двоповерховий кінотеатр «Зірка». Будівлю звели самі робітники-залізничники у стилі ампір, дах було прикрашено декоративною баштою. Зала кінотеатру була розрахована на 300 місць. Цим будівля унікальна - зазвичай кінотеатри споруджувалися за загальносоюзними серійними проєктами, тож у багатьох містах можна було зустріти однакові кінотеатри. "Зірка" ж споруджена за індивідуальним проєктом і більше таких споруд не будували ніде!

У перші роки існування про кінотеатр багато писали в пресі, проте після початку «боротьби з надмірностями в архітектурі» наприкінці 1955 року його стиль розкритикували, й надалі кінотеатр не згадувався в дослідженнях про архітектуру Києва.

Втім, кінотеатр завдяки своїй вишуканій архітектурі потрапляв у об'єктиви фотографів, тому є відносно багато його фото у 1950-х-1960-х.

Щойно споруджений кінотеатр. Фото 1953 року з фондів ЦДКФФА України ім. Пшеничного

Фото 1954 року з альбому "Київ і фотоілюстраціях" (1954)

Фото з книги "Залізничний район міста Києва" (1959)

Хай там як, упродовж 1950–1980-х культурний заклад був досить популярним серед мешканців Олександрівської слобідки, адже це був єдиний на всю місцевість стаціонарний кінотеатр. Він мав філію - з середини 1950-х до середини 1980-х діяв літній кінотеатр "Відпочинок" у сквері на розі вулиць Олексіївської та Преображенської. Про нього докладніше розповімо у дописі, присвяченому літнім кінотеатрам.

1961 рік


Кінотеатр "Зірка" діяв до середини 1990-х, але в останні роки існування через загальний занепад кінотеатрів та кіно мав дуже мало відвідувачів: на сеансі могло бути 3-4 глядачі.
Після закриття, у другій половині 1990-х, у будівлі певний час діяла зала гральних автоматів.
Згодом, ближче до початку 2000-х, тут розмістився нічний клуб «Колізей». У добудованому лівому крилі працював комп’ютерний клуб, який теж мав назву «Колізей». Тоді мало хто зі школярів мав персональний комп’ютер, тож клуб користувався серед підлітків неабиякою популярністю. У бічних крилах було влаштовано ресторан та сауну. При цьому надбудовано додатковий поверх і демонтовано башту зі шпилем.

У 2004–2005 роках будівлю реконструювали за проектом інституту «Укркурортпроект». Нині тут — розважальний клуб «Зоряний носоріг».Хоча будівля давно не є кінотеатром, вона збереглася. Адже велика кількість кінотеатрів знесена. Вона втратила башту зі шпилем, але зберегла елементи оздоби фасаду.

Сучасний вигляд колишнього кінотеатру. Фото О. Михайлика, 2025 рік.

пʼятниця, 3 січня 2025 р.

Історія Солом'янського району в фотографіях. Вулиця Нововокзальна, 1980-і

Унікальне фото 1980-х, за стилістикою найімовірніше авторства києвознавця Василя Галайби. Початкова частина вулиці Нововокзальної від вулиці Протасів яр.
Цікаво, що два одноповерхові будинки вдалині існують навіть у 2024 році. А будинок ліворуч було знесено лише на початку 2010-х.

Фото з фондів бібліотеки.


Будинки на Нововокзальній, 4 та 6 (існують у 2025). Фото О. Михайлика

Будинок на Нововокзальній, 3. Знесено 2014. Фото О. Михайлика


четвер, 2 січня 2025 р.

Ретровиставка "Київ на картах, виданих після 1990 року"

Одним із найважливіших (і найцікавіших!) джерел дослідження історії Києва завжди були карти. Починаючи із ХVII століття було укладено величезну кількість планів та карт нашого міста. Київ у ХХ столітті зазнав чи не найбільшого розвитку, тож і карти невпинно фіксували появу нових магістралей, районів, маршрутів транспорту. Цей розвиток триває і на межі XX-XXI століть.

Було завершено забудову масиву Вигурівщина-Троєщина, постали квартали масивів Осокорки та Позняки. Вже у XXI столітті на околицях міста з’явилися котеджні містечка. Набули звичного нам вигляду червона, синя та зелена лінії метрополітену. Змінилися назви вулиць. Процес було започатковано ще на початку 1990-х і він триває дотепер. Все це зафіксували численні карти міста.

Пропонуємо переглянути колекцію оригінальних карт, схем та атласів Києва періоду з 1990 року й донині українською, англійською, російською мовами із фондів Центральної бібліотеки Солом'янки імені Григорія Сковороди, яку передав бібліотеці краєзнавець Олександр Михайлик.

Виставка триватиме до 16 січня.

Експонат краєзнавчий. Проїзні документи Київського міського транспорту в колекції бібліотеки

Продовжуємо знайомитися із незвичайною колекцією проїзних документів міського транспорту нашого міста - разових та абонементних квитків (на комунальний та комерційний транспорт), а також місячних проїзних.
Усі квитки передав бібліотеці із особистої колекції письменник-краєзнавець Олександр Михайлик. Колекцію він збирає вже 20 років. Окрім того, у його колекції - проїзні документи з усієї України.

Дев'ятий допис присвячено квиткам вартістю 8 гривні, які діяли з 2018 року і до 1 липня 2021 року, коли місто повністю перейшло на електронну систему оплати проїзду. Тоді ж і закінчилася епоха паперових квитів.

середа, 1 січня 2025 р.

Водойми району. Загальний огляд

Новий рік - і ми започатковуємо нову рубрику нашого краєзнавчого блогу. Вона розповідатиме про водойми району - річки та озера, як природні, так і рукотворні. Ми дізнаємося як про знані, так і невідомі річки. Адже не всі вони зараз на поверхні.


Водойм у районі порівняно небагато. Річкова мережа представлена річками Либідь (з притоками) та Нивка.

У районі - витоки Либеді, а також її притоки Волочаєвський (лівий) та Вершинка, Батиїв, Протасів яр та Совка (праві). Також районом протікає річка Нивка (Борщагівка), притока річки Ірпінь. На поверхні ж - лише частина річки Либідь, нижня частина річки Вершинка, а також невеличкий фрагмент річки Мокра. Річки Нивка та Совка в межах району течуть у відкритому руслі.

Також у районі порівняно мало ставків. Передусім це Верхній каскад Совських ставків, яких налічується 7. 2 невеликих ставки є на річці Нивка в Жилянах. Є 2 ставки у парку Відрадний - Відрадне та Красавиця. Ще один ставок - у парку Орлятко.

Частина ставків вже в минулому - у верхів'ях річки Совка, а також у середній течі річки (де нині її перетинає проспект Лобановського), а також два ставки на Либеді біля Кадетського корпусу. В історії залишилося озеро на Олександрівській слобідці - про нього нагадує лише вулиця Озерна. Старожили Чоколівки пригадують невелике озеро - нині це перетин вулиць Берегового та Керченської.