14 березня, 2025

Фотолітопис історії бібліотеки. Центральна міська бібліотека. Утворення централізованої бібліотечної системи (1960-70-ті)

Після отримання нового приміщення фонди та відвідуваність бібліотеки невпинно зростають. Це чудово ілюструє наступне фото з фондів бібліотеки, де закарбовано не лише читальну залу (щоправда, на фото вже 1970-ті), а й діаграму, яка красномовно свідчить про те, як стрімко зростає кількість читачів. Нас цікавлять період з 1950 до 1960 роки – з 3421 до 7021 читача. 

Прикметно, що серед тих трохи більше ніж 7 тисяч читачів – на той момент студенти історичного та інших факультетів Університету імені Тараса Шевченка, які живуть в гуртожитку зовсім поряд, за адресою вулиця Освіти, 4. Якби вціліли читацькі формуляри тих часів (але їх термін зберігання зовсім малий, лише 5 років), ми б зустріли там такі імена студентів – Борис Олійник, Василь Симоненко, Микола Сом, Іван Дзюба, Тамара Коломієць, Анатоль Перепадя. 

Тоді звичайні студенти, вони згодом стали видатними письменниками. Ними пишається бібліотеками. До речі, частина з них не забула про рідну бібліотеку. Скажімо, поет Микола Сом залишався другом бібліотеки все своє життя. І гордістю наших фондів є книги з його дарчими підписами!

До речі, у 1970-х роках створено ось такий унікальний альбом, який є фотолітописом перших 30 років історії бібліотеки. Це гордість нашої бібліотеки і ми раді представити вам його оцифрованим.



1955 року на той час районна бібліотека №3 отримує ім'я російського письменника Федора Достоєвського. Чим керувалися ті, хто називав бібліотеку його іменем, невідомо. Хоча рід письменника з України, дідусь його був уніатським священником на Поділлі, батько теж народився в Україні, сам письменник на батьківщині предків ніколи не був. 

Та назва зобов'язувала, тож бібліотека мала не лише багато видань творів письменника (зокрема й раритетні, видані ще до 1917 року), а й літературу про нього.  

Тож у бібліотеці всіляко популяризували його творчість, створювали тематичні стенди. Один із них – на фото нижче.




У 1960-ті роки, до 150-річчя від дня народження Тараса Шевченка, йому було присвячено такий цікавий стенд та виставку, як на фото нижче



З 1960 по 1968 роки бібліотека на громадських засадах виконує функцію центральної міської!

У 1960-1970-ті вона працює у військових частинах, на підприємствах...


... з іноземними студентами сусіднього Київського інженерно-будівельного інституту



Кількість читачів з 1970 по 1976 роки зростає з 7132 до 28184! Бібліотека працює до 22:00, читальна зала переповнена читачами. Адже поряд - навчальні заклади, гуртожитки. Фонд бібліотеки налічує 150 тис. примірників.

Цікавим є наступне фото 1970-х років із цього ж альбому. Так читачів знайомили із книжковими новинками. Бібліотека виписує десятки найменувань газет та журналів.


1976 року створено Централізовану бібліотечну систему Залізничного району, до складу якої увійшли бібліотека імені Достоєвського як центральна, 5 бібліотек-філій та бібліотечна кімната в селищі Совки. Загальний фонд книг по системі становив 413 тис. книг. 

1978 року вийшла книга "До серця кожного", в якому було вміщено нарис Миколи Равлюка "Кілька ескізів до одного портрета", присвячений бібліотеці та його очільниці Євдокії Ільченко. Її за багаторічну діяльність було нагороджено доволі високим орденом Трудового Червоного Прапора, відзначено ювілейною ленінською медаллю, а також занесено до "Книги пошани" міського управління культури.

Наступні фото – Євдокія Ільченко на "Святі книги" на Солом'янській площі та на якомусь офіційному заході, приймаючи подяку. 1970-ті роки.



Далі буде

Немає коментарів:

Дописати коментар