понеділок, 12 квітня 2021 р.

Імена, з якими ми живемо. Вулиця Миколи Грінченка

Вулиця Миколи Грінченка - вулиця в Солом'янському та Голосіївському районах міста Києва, місцевості Протасів яр, Деміївка. Пролягає від вулиці Протасів Яр до Саперно-Слобідської вулиці.
Ім’я видатного українського фольклориста й музикознавця вулиця носить з 1961 року.

Микола Олексійович Грінченко
народився 22 квітня (4 травня) 1888 року в Києві в родині робітника заводу «Арсенал». Любов до музики й співу турботливо плекалася в родині простого робітника. Його батько був залюблений в музику і у вільний від роботи час співав у хорі київської опери. Ця любов до музики передалася і Миколі й стала справою всього його життя.
Микола Грінченко отримав гарну академічну музичну освіту. Своє навчання він розпочав у 1897 році в Придворній співацькій капелі у Санкт-Петербурзі, яку закінчив у 1901 році. Повернувшись до Києва, закінчив реальне училище, а 1912 року — музичне училище Російського музичного товариства. Першу наукову працю — «Українська музика та її представники» — Микола Грінченко опублікував у 1908—1909 роках у Тамбові в журналі «Баян».

Потім навчався в Київському державному університеті, де закінчив один курс історико-філологічного факультету. У 1918—1921 роках навчався на історико-філологічному факультеті Кам'янець-Подільського державного українського університету. Під керівництвом В'ячеслава Претра (відомого тоді вченого, зокрема, в галузі первісних музичних культур) написав дипломну роботу. В 1921 році М. Грінченко залишився працювати викладачем у Кам’янці-Подільському. Тут він розробив і почав читати новий курс з історії української музики.

Від 1922-го до 1928-го Микола Олексійович був ректором, до 1934-го – викладачем історії української музики Музично-драматичного інституту імені Миколи Лисенка у Києві. У цей час в Інституті відбулася українізація освітнього процесу - було запроваджено нові дисципліни українською мовою викладання: музична етнографія, історія української музичної культури, історія пісні у зразках світової музики. До репертуару фортепіанного та вокального відділів було включено твори українських композиторів. «Найталановитіших і найздібніших студентів Грінченко підтримував матеріально, часто виплачуючи їм стипендію із власної кишені, – пише дослідниця Лариса Гнатюк. – Як згадує донька М. Грінченка, до них додому часто приходили студенти і колеги її батька, влаштовували імпровізовані концерти. Показово, що у його родині п’ятеро із шістьох дітей здобули музичну освіту». Завдяки педагогічній діяльності Миколи Олексійовича надбанням інститутських музично-історичних курсів стала низка прогресивних здобутків тогочасного українського та західноєвропейського музикознавства. Але з посиленням позицій Асоціації пролетарських музикантів України в українській музичній культурі Грінченко 1928 року залишив посаду ректора й до 1934 року працював в інституті проректором з навчальної роботи.

1920-ті роки були й найбільш плідними щодо наукової діяльності М. Грінченка. Учений був членом президії Музичного товариства ім. М. Леонтовича (де очолював видавничий та, разом із К. Квіткою, науково-дослідний відділи), у 1929-30 роках — співробітником Кабінету музичної етнографії ВУАН. Наукову й педагогічну діяльність Микола Олексійович органічно поєднував із критико-публіцистичною, був одним із найактивніших музичних критиків 1920-1930-х роках, відомим тоді музикантом-просвітителем, редактором журналу «Музика» (1923-25 і 1927) та «Української музичної газети» (1926 р.), регулярно виступав на українському та всесоюзному радіо, популяризуючи українське музичне мистецтво та його історію. З 1930-го завідував музично-художньою частиною Радіоцентру, з 1935-го – був лектором Київської філармонії. 

Вчений збирав матеріал для першої в Україні енциклопедії «Український музичний словник». Його запрошували до складу журі конкурсів, олімпіад, до художніх рад театрів, працював в університеті музичної культури. Після розділення Музично-драматичного інституту на театральний інститут і консерваторію, у 1934—1937 Микола Грінченко стає професором Київської консерваторії.
Водночас цей період збігається з початком переслідувань ученого. У 1930-х українізацію почали згортати, натомість відбувалося посилення русифікаторських тенденцій. Почалися репресії щодо українських діячів мистецтва. Миколу Грінченка заарештували, звинувативши у «буржуазному націоналізмі», він особисто та його науковий доробок зазнали критики. Зокрема, 1934 року в журналі «Радянська музика» зазначалося, що «він має негайно викрити свої націоналістичні погляди» або «треба негайно усунути той вплив, який має Грінченко на студентську молодь». Наслідком таких звинувачень став арешт Грінченка, позбавлення роботи, нігілістична критика творчого доробку науковця аж до 1938 року. Внаслідок цих тяжких випробувань учений захворів на туберкульоз.
Останні роки життя, з 1938 по 1942 рік, Грінченко працював завідувачем відділу пісенного фольклору, виконуючи обов'язки заступника директора Інституту фольклору Академії наук УРСР.
Глибокий знавець музичного фольклору проф. М. Грінченко був головним організатором етнографічного ансамблю кобзарів, а в 1939 році в Києві при Інституті українського фольклору — Республіканської наради народних співців і кобзарів. 

У 1942 році в Уфі (де перебували в евакуації установи АН УРСР) Микола Олексійович за дорученням керівництва Академії розробив проект і очолив новостворений Інститут народної творчості і мистецтв (нині — Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського НАН України). Однак 27 листопада 1942 року видатний учений після тяжкої хвороби пішов з життя. 1953 року його прах було перепоховано в Києві на Байковому кладовищі. 

Він залишив нащадкам велику музикознавчу спадщину, що загалом нараховує понад 100 праць у галузях історії української музики, музичної лексикографії, фольклористики, критики, публіцистики, педагогіки. Частину з них опубліковано, частина ж зберігається в рукописах в Архівних наукових фондах рукописів і фонозаписів Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського НАН України.

Допис опубліковано в рамках проєкту суспільного інформування «Імена, з якими ми живемо»

понеділок, 5 квітня 2021 р.

Імена, з якими ми живемо. Вулиця Олексія Шовкуненка

Вулиця Шовкуненка - вулиця в Солом'янському районі міста Києва, місцевість Солом'янка. Пролягає від Повітрофлотського проспекту до Богданівської вулиці. 
Ім’я видатного українського художника носить з 1984 року.

Свого часу цей художник здобув визнання за кордоном, фактично заснувавши напрям індустріального пейзажу в школі соцреалізму. Проте сьогодні ім’я Олексія Шовкуненка майже невідоме пересічному українцеві, його мало згадують у сучасних мистецьких колах.

Автопортрет 
Олексій Олексійович Шовкуненко народився 21 березня 1884 року в Херсоні. Він був сином маляра-покрівельника. З дитинства, допомагаючи батькові, вправно дерся на дахи херсонських будівель, щоб разом зі старшим братом допомогти батькові вчасно впоратися із роботою, а ще помилуватися з висоти на панораму міста, Дніпра. Азів художньої грамоти майбутнього художника навчав старший брат Антон, який добре малював і компонував орнаменти для трафаретів, за допомогою яких розфарбовував пароплави. 

В 1899 році, після закінчення народної школи, Олексій вступив до місцевої іконописної майстерні Івана Клименка, де провчився рік. Тут його знання поглибив вихованець майстерні Києво-Печерської Лаври, іконописець Семен Семенко, який працював в іконописній майстерні, досить відомій в Херсоні на той час. Саме Семен Семенко порадив батькові Олексія продовжити навчання сина в Одеському художньому училищі. Талановитого й досить підготовленого юного херсонця зарахували одразу на другий курс. 

В 1901 році молодий херсонець Олексій Шовкуненко вступив до другого класу Одеського художнього училища, яке закінчив в 1908 році. Його вчителями були К. Костанді, Г. Ладиженський, Д. Крайнєв. 
В 1909 році О. Шовкуненко вступив до Петербурзької Академії мистецтв. Навчання в Академії (до 1917 року) у чудового вчителя В. Савинського – учня й наступника великого художника-педагога П.П. Чистякова – відшліфувало майстерність молодого художника. Вже з 1911 року Олексій Шовкуненко брав участь у Весняних виставках Академії мистецтв (в 1912 р. і 1914 р. отримав премії). Олексій з головою поринає в захопливе навчання, але його честолюбні плани перекреслила жовтнева революція і наступні смутні часи. Тоді і в образотворчому мистецтві змінилося все. Художник , який ще не встиг утвердитися в столиці, змушений повернутися додому, до Херсона. Настали часи, коли Олексію довелося думати не тільки про піднесене і високе, але і про прозу життя: як заробити на життя. Заробити тільки живописом було неможливо – це стало непотрібним, більшовикам потрібні були лише лозунги на транспарантах. І Олексій Шовкуненко в 1920-1921 роках викладає малювання в Пролетарській художній студії. Зарплатні ледве вистачає на їжу. А бажання малювати, вдосконалюватися, шукати нове в живопису не покидає молодого художника. І щоб заробити на пензлі й фарби, він малює портрети на замовлення. 
В 1926 році художника запросили викладати живопис і рисунок на архітектурний факультет Одеського політехнікуму образотворчих мистецтв. Навіть після переїзду до Одеси Олексій Шовкуненко, щороку навідуючись до брата на вулицю Декабристів у Херсоні, поспішав на Карантинний острів, щоб попрацювати там. 

В 1927 році О. Шовкуненко брав участь у Всеукраїнській художній виставці «10 років Жовтня», в 1932 році експонував свої твори на Виставці сучасної української графіки у Львові. 
В 1930-1932 рр. Олексій Шовкуненко працював над циклом акварелей «Дніпробуд», в якому звернувся до актуального для радянського мистецтва жанру – індустріальному пейзажу. За серію акварелей «Дніпробуд» автора було удостоєно золотої медалі на Міжнародній виставці «Мистецтво і техніка в сучасному житті» (1937 р., Париж), а також срібрної медалі на Всесвітній виставці «ЕКСПО-58» (1958 р., Брюссель). Двадцять дві роботи з цієї серії було тиражовано в листівках. 
Зараз ці роботи сприймаються як знаки епохи, що точно відповідали вимогам, пафосу й духу тих років. Це не тільки твори мистецтва, а й художні документи історії. 

25 грудня 1935 року Шовкуненка затвердили у званні професора Київського державного художнього інституту, і він до 1963 року керував майстернею живописного факультету цього інституту, виховав плеяду видатних художників. Серед його учнів — Ісак Тартаковський, Ростислав Сильвестров, Петро Сулименко, Ганна Юхно-Гуревич, Володимир Югай, Михайло Бароянц та інші. 
В 1938 році на I з’їзді Спілки художників України О.О. Шовкуненка було обрано членом правління Спілки художників УРСР. В 1939 році художник брав участь у Всесоюзній художній виставці «Індустрія соціалізму», отримав премію за «Дніпробуд». В 1940 році на Міжнародній виставці в Нью-Йорку роботи О. Шовкуненка експонувались в павільйоні СРСР. 
24 січня 1941 року професора О. Шовкуненка було удостоєно звання заслуженого діяча мистецтв УРСР. 

В роки Другої світової війни художник жив і працював в Уфі , а з 1943 по 1944 рік – в Москві. 4 січня 1944 року він отримав звання народного художника СРСР. 
Після повернення до Києва в червні 1944 року, Олексій Шовкуненко повернувся до роботи на посаді професора - керівника портретно-побутової майстерні живописного факультету Київського художнього інституту. З 1947 року – Олексій Шовкуненко Академік Академії мистецтв СРСР. З 1949 по 1951 рік був головою правління Спілки художників України. А в 1957 році на I з’їзді художників СРСР українського живописця було обрано членом правління Спілки художників СРСР. 
9 березня 1970 року О. Шовкуненка було удостоєно Шевченківської премії за серію портретів М.Т. Рильського, Б.І. Яковлева, С.А. Ковпака, М. Вовчик-Блакитної, М.І. Литвиненко-Вольгемут, Г.К. Савицького, М.Г. Лисенка тощо, і за цикл нових пейзажів. 

Помер Олексій Шовкуненко 12 квітня 1974 року в Києві. Похований на Байковому кладовищі. 
Олексій Шовкуненко увійшов до історії мистецтва не тільки як майстер індустріального пейзажу, але й як художник багатогранного таланту. А. Шовкуненко був видатним майстром акварельного живопису, можливо і найцікавішим і значущим акварелістом в українському мистецтві 1930-1960 рр. Наприкінці свого творчого шляху майстер все частіше звертався до техніки пастелі. Віртуозно володіючи цією технікою, він створив серію чудових пейзажів, просякнутих поетичним настроєм. Любов О. Шовкуненка до життя, до різнобарв'я та розмаїття в природі виливались в роботі над квітковими натюрмортами й пейзажами Одеси, Києва, Уфи, Москви, створеними художником в різні роки. Пейзажі О. Шовкуненка полонять не тільки соковитістю темпераментного живопису, могутньою бадьорістю духу, а й глибокою людяністю. Олексій Шовкуненко до кінця свого життя послідовно утверджував активне ставлення до природи. Вона для нього не лише невичерпне джерело естетичної насолоди, а й могутній чинник очищення людського характеру. Ось чому він був завжди вірний своїй любові до пейзажу. Херсонські мотиви спостерігаються у творчих пошуках художника упродовж усього життєвого шляху. Твори художника зберігаються в музеях Москви, Києва, Харкова, Одеси, Полтави, Херсона. 

   
Портрет партизанки
М. Вовчик-Блакитної

  
                             Портрет С.А. Ковпака
      
                                                     
Пейзаж

Пейзаж

Дніпробуд

Допис опубліковано в рамках проєкту суспільного інформування «Імена, з якими ми живемо»