- Будівля притулку на Залізничній колонії, вул. 6-та та 7-ма Лінії, нині вулиця Архітектора Кобелєва № 1/5 (1899–1900)
- Хіміко-технічна лабораторія на Залізничній колонії, вул. 6-та та 7-ма Лінії, нині вулиця Архітектора Кобелєва № 3/8 (1899–1901)
- Залізнична лікарня на Залізничній колонії, вул. 6-та та 7-ма Лінії, нині вулиця Архітектора Кобелєва № 5 (1900)
- Комплекс Київського політехнічного інституту (друге місце на архітектурному конкурсі - 1898; 1900-1902 - безпосереднє керівництво будівельними роботами, замінив автора проєкту Ієроніма Кітнера)
Блог ЦРБ імені Григорія Сковороди ЦБС Солом'янського району м. Києва
Сторінки
- Главная страница
- Київ і Солом'янка: історію пишемо самі
- Солом’янка - маленька крапелька великої держави
- Край в електронному форматі
- Вулиці Солом’янки
- Туристичні маршрути Солом'янки
- Солом'янські оповіді
- Інформаційні і культурно-освітні ресурси міста
- Солом'янка - ретро
- Національні меншини Києва
- Солом'янці
понеділок, 30 вересня 2024 р.
Видатні імена Солом'янського району. Олександр Кобелєв
субота, 28 вересня 2024 р.
Театральна історія Солом'янського району. Залізничний та Другий залізничний театри. 1918-1927
Будівля колишньої їдальні для залізничників, у якій 1918 року діяв Залізничний театр. Фото 1972 року. З фондів ЦДКФФА України ім. Пшеничного |
Олександр Липківський |
Ганна Прядченко. Фото 1919 року. З фондів Центральної бібліотеки Солом'янки імені Григорія Сковороди. Публікується вперше. |
пʼятниця, 27 вересня 2024 р.
Храми Солом'янського району. Церква Св. Димитрія у Жилянах
Ми започатковуємо нашу нову краєзнавчу рубрику. У ній будемо розповідати про сакральну спадщину району. Вона кількісно невелика, але дуже цінна. Познайомимося із усіма історичними храмами -як тими, що існують, так і втраченими.
Відкриває нашу нову рубрику церква Св. Димитрія - найдавніша на теренах району, одна із небагатьох дерев'яних церков Києва. Вона має дуже цікаву історію.
Першу церкву збудували ченці митрополичого дому 1715 року. Із часом вона занепала, і 1847 року її розібрали. Водночас із державної скарбниці виділили суму у 4126 рублів для будівництва нового дерев’яного храму. Його спорудили й освятили того ж року.
Жиляни на малюнку Домініка де ля Фліза, 1854. На малюнку - церква, що існувала у 1847-1859 |
Другій церкві судилася недовга історія — вона проіснувала лише 12 років. Про її долю з документальною точністю писав Лаврентій Похилевич:
«...21-го июня 1859 года в 7 часов вечера сожжена молнией со всем имуществом и колокольней». Як виявилося, це був не перший подібний випадок — далі краєзнавець навів такі відомості:
«Замечательно, что еще в предыдущее лето молния ударила было в эту же церковь, но не произведя пожара, только очернила все металлические вещи в церкви и позолоту на иконостасе. Люди также говорят, что до построения церкви на этом месте молния сожгла избу».
Досить швидко було виділено кошти з державної скарбниці, й 1862 року на іншому місці збудували нову церкву, освячену, як і попередниці, в ім’я великомученика Димитрія Солунського. Спорудили її за типовим проектом архітектора Костянтина Тона. Храм був однобаневим, хрестовим у плані. Дзвіниця — над притвором. В архітектурі — елементи «псевдоросійського стилю»: деталі, характерна форма куполів. У 19 столітті церква була парафіяльною для мешканців трьох сіл — власне Желян, а також Михайлівської Борщагівки та Совок.
Церква, що існувала у 1862-2016 роках. Фото О.Михайлика |
Станом на 1882 рік церкву було віднесено до 5-го класу. Їй належало 44 десятини землі, було два члени причту й 1802 парафіянина. При храмі діяла однокласна церковно-парафіяльна школа, у якій навчалося 10 хлопчиків. 1913 року парафіян було вже 2988. До парафії належали окрім Жилян також село Совки та хутір Красний Трактир. Досить довго (у 1862–1895 роках) настоятелем храму був Євфимій (Юхим) Біляновський. Його могила — й донині біля церкви.
Після встановлення радянської влади Димитрівська церква й надалі діяла. Її закрили 1936 року згідно з постановою Київської міськради, мотивуючи це тим, що громада розпалася. Опісля з дзвіниці познімали дзвони, знищили частину ікон. Решту врятували парафіяни та згодом повернули до церкви. Тим часом у храмі було влаштовано колгоспний склад.
У серпні 1941 року, під час оборони Києва, у вівтар храму влучив набій. На щастя, пошкодження виявилися незначними. Восени 1941 року служби було відновлено. Відтоді церква залишається
діючою. У храмі зберігаються старовинні ікони, зокрема мироточиві. Були тут і фрагменти розписів кінця ХІХ — початку ХХ ст.
Будівництво нової церкви на місці давньої. Фото О.Михайлик |
Улітку 2016 року було розпочато реконструкцію церкви. Стару будівлю разом із дзвіницею повністю розібрали. Впродовж 2016–2017 років громада збудувала на цьому місці дерев’яну церкву, що є точною копією старого храму. Реконструкцію приурочено до 155-річчя церкви. Тож сучасна церква є вже четвертою за ліком.
Споруджена у 2016-2017 роках дерев'яна копія старої церкви. Фото О.Михайлика |
четвер, 26 вересня 2024 р.
Вулиця Архітектора Кобелєва
Вулиця Архітектора Кобелєва. Фото О.Михайлика |
Історія Солом'янського району в фотографіях. Селище Монтажник, 1950 рік
На рідкісній фотографії, зробленій 1950 року - вид із Байкової гори на селище Монтажник, яке тоді саме забудовувалося. Забудова тоді існувала лише з непарного боку вулиці Монтажників, але невдовзі забудували і парний бік. Вдалині - забудова місцевостей Ширма та селище Совки, видно школу №121. Сучасна локація - перше тупикове відгалуження з непарного боку вулиці Монтажників.
Фото, яке публікуємо - з фондів ЦДККФА України імені Пшеничного. Вперше опубліковано 2020 року в книзі Семена Широчина та Олександра Михайлика "Невідомі периферії Києва. Солом'янський район".
середа, 25 вересня 2024 р.
Історія Солом'янського району на сторінках газет - від 1890-х років до нашого часу. Про будівництво церкви на Солом'янці, 1896 рік
Наша наступна публікація у новій рубриці, присвяченій історії району на сторінках газет - замітка у газеті "Киевлянин" №322 від 21 листопада 1896 року "Побудова церкви в пам'ять митрополита Платона".
Оригінал зберігається у газетному фонді Національної бібліотеки України імені Вернадського.
Цього тижня Київ відзначає Всесвітній день туризму серією безоплатних екскурсій
- у разі повітряної тривоги за маршрутом передбачені діючі укриття, кожен учасник екскурсії заради своєї безпеки повинен слухати вказівки гіда
- у разі ворожих обстрілів заради безпеки екскурсантів та гіда, Управління та Київський центр розвитку туризму залишають за собою право скасувати захід.
вівторок, 24 вересня 2024 р.
Подкаст "Солом'янка. Історія твого району". Випуск 1. Солом'янка
понеділок, 23 вересня 2024 р.
Видатні імена Солом'янського району. Іван Дзюба
неділя, 22 вересня 2024 р.
Ретровиставка "Одні з найдавніших фото Києва"
субота, 21 вересня 2024 р.
Історія Солом'янського району в архівних документах. Комісія по завідуванню Солом'янкою
Солом'янка та прилеглі місцини. 1913 рік |
пʼятниця, 20 вересня 2024 р.
У столиці змінили назви ще 13 міських об'єктів
- вулиця Боткіна – вулиця Професора Павловського
- безіменній площі між вулицями Січеславською та Георгія Кірпи присвоєно назву «Площа Північноатлантичного альянсу»
- вулиця Брюсова – вулиця Валентини Радзимовської
- парку біля кінотеатру Т.Г. Шевченка присвоєно назву «Гірка Крістера»
- вулиця Станіславського – вулицю Богдана Ступки
- вулиця Петра Чаадаєва – вулиця Єлизавети Шахатуні
- вулиця Івана Тургенєва – вулиця Миколи Волковича
- провулок Бехтерівський – провулок Варязький
- скверу на вулиці Прорізній (між будинками №3 та №5) присвоєно назву «Українського радіо»
- парк «Юність» – парк «Гамбурзький»
- вулиця Жовтнева – вулиця Сулимівська
- вулиця Сергія Єсеніна – вулиця Скарбова
Пам'ятник Митрополиту Василю Липківському. Пошук і знахідка місця будинку, де жив Митрополит
У одному із попередніх дописів йшлося про відкриття та освячення за участю духовенства Православної церкви України 14 вересня 2024 року у Києві, в Солом'янському районі, на Олександрівській слобідці, пам'ятника Митрополиту Василю Липківському на місці будинку, де той жив у 1934-1937 роках і де був заарештований 22 жовтня 1937 року. І куди він вже не повернувся...
Що передувало цій події? Навесні 2023 року онук Митрополита, Костянтин Липківський, повідомив диякону Андрію Ковальову, голові громадської ініціативи "Історія УАПЦ" про те, що останні роки життя Василь Липківський жив на околиці Києва, на Олександрівській слобідці, на вулиці Дачній, 8. Туди його 1934 року з Солом'янки силоміць переселила влада. У Андрія Ковальова майже одразу (тоді ж, навесні 2023 року) виник задум знайти те місце і якимось чином позначити його - каплицею або пам'ятним знаком.
23 липня 2023 року він звернувся до знаного краєзнавця та дослідника історії Києва, а тепер вже і провідного бібліотекаря з краєзнавчої роботи Центральної районної бібліотеки імені Григорія Сковороди, Олександра Михайлика, з проханням допомогти віднайти місце. І вже 27 липня було здійснено вихід на місцевість.
Далі Олександр Михайлик прямою мовою розповість про історію пошуків цього пам'ятного місця, про те як він на підставі роботи із давніми картами і аерофотознімками, співставленням їх із сучасними мапами, працюючи з архівними та музейними матеріалами, після тривалих пошуків все ж знайшов те що шукав.
Аерофотознімок 1934 року, будинок на вулиці Дачній, 8. Саме тоді у будинок силоміць переселяють митрополита |