понеділок, 11 березня 2024 р.

Жуляни (Жиляни). Неіменні назви вулиць, набуті внаслідок перейменування 2022 року

Із циклу "Прочитання вулиць"

Вулиця Гуцульська

Сучасна назва (з 2022): вулиця Гуцульська

Підстава для перейменування: на честь гуцулів**, етнографічної групи українців, що проживають у Карпатах
Рішення Київської міської ради: від 25 серпня 2022 року № 4996/5037 «Про перейменування вулиці Карла Маркса в Солом'янському районі міста Києва»

Місцевість: Жуляни (Жиляни)
Розташування: Пролягає від Повітрофлотської вулиці до кінця забудови, продовженням слугує незабудована дорога, що йде до вулиці Шевченка

Попередня назва (1950-х? - 2022): Карла Маркса, на честь німецького вченого-філософа, засновника комуністичної ідеології
Первинна назва*: достеменно невідома

* Вулиця зафіксована ще на картах Київської губернії 1860-х років та 1891 року, називалася, ймовірно, за назвою кутка села, через який пролягала (Марченків). Місцями збереглася забудова 1-ї третини XX століття.
** Гуцу́ли — етнографічна група українців, яка проживає у Карпатах та які, за однією з версій, є нащадками найстародавнішого племені літописних уличів. Гуцули є чи не єдиною групою українського етносу, для якої вівчарство завжди було провідною галуззю господарства. Гуцули проживають в таких адміністративно-територіальних областях України як Івано-Франківська, Чернівецька і Закарпатська (Верховинський, південна частина Косівського й Надвірнянського районів Івано-Франківської області, Путильський та південна частина Вижницького району Чернівецької області, більша частина Рахівського району Закарпатської області).Територія Гуцульщини в Україні — 6,5 тис. км², хоча гуцули також проживають на півночі Румунії — на Мармарощині та південній Буковині.

Вулиця Морських Піхотинців

Сучасна назва (з 2022): вулиця Морських Піхотинців

Підстава для перейменування: на честь Морської піхоти** Військово-морських сил Збройних сил України
Рішення Київської міської ради: від 25 серпня 2022 року № 4997/5038 «Про перейменування вулиці Мічуріна в Солом'янському районі міста Києва»

Місцевість: Жуляни (Жиляни)
Розташування: Пролягає від вулиці Сергія Колоса до Лугової вулиці.

Первинна назва* (1-ша третина XX століття - 2022): Мічуріна, на честь російського біолога і селекціонера

* Виникла у 1-й третині XX століття як одна з вулиць села Жуляни (куток Греківщина).
** Морська піхота Збройних сил України являє собою передові сили висадки, що призначений для дій у складі тактичних і оперативно-тактичних десантів, а також оборони пунктів базування ВМС, островів, ділянок узбережжя, портів, аеродромів та інших важливих об'єктів. Народження регулярної української морської піхоти в сучасному розумінні припадає на час існування Української Держави у формі Гетьманату Павла Скоропадського (29 квітня— 14 грудня 1918 року)

Вулиця Українських повстанців

Сучасна назва (з 2022): вулиця Українських повстанців**

Підстава для перейменування: на честь Української Повстанської Армії
Рішення Київської міської ради: 25 серпня 2022 року № 4986/5027 «Про перейменування вулиці Героїв Війни в Солом'янському районі міста Києва»

Місцевість: Жуляни (Жиляни)
Розташування: Пролягає від вулиці Сергія Колоса до Повітрофлотської вулиці.

Первинна назва (середина 1940-х? - 2022): Героїв Війни
Первинна назва*: достеменно невідома

* Вулиця виникла у XIX столітті. Вулиця проходить повз парк, в якому споруджено Меморіал воїнам та жителям села Жуляни, що загинули у роки Другої світової війни. Звідси й попередня назва вулиці.

Фото О. Михайлика
** Українська повстанська армія (УПА) — військово-політичне формування, яке діяло в Україні протягом 1942-1960 років (хоча були й випадки бойового спротиву окремих бійців УПА і пізніше), озброєне крило ОУНР. Перші загони УПА Поліська Січ були сформовані Тарасом Бульбою-Боровцем 28 червня 1941 року. Згідно з позицією ОУН (б), офіційною датою створення УПА вважається 14 жовтня 1942 року. У травні 1943 року загони ОУН(б) почали офіційно іменуватися «Українською повстанською армією». Ряди УПА поповнювалася за рахунок добровольців з числа ідейних націоналістів, перебіжчиків із допоміжної поліції, дезертирів з Червоної Армії. Своїм головним завданням УПА декларувала підготовку потужного повстання, яке мало розпочатися в сприятливий для того часу момент, коли СРСР і Німеччина виснажать один одного в кровопролитній війні, а потім створення самостійної єдиної української держави, яка мала включати в себе всі етнічні українські землі. Крім українців, яких була переважна більшість, в складі УПА воювали євреї, росіяни та бійці інших національностей. З самого початку свого існування УПА воювала на три фронти: з військами Третього Рейху та його союзниками, польським Рухом опору (Армією Крайовою, Армією Людовою) та радянськими партизанами. З поверненням радянського режиму на західноукраїнські землі, УПА ще кілька років змогла чинити активний спротив каральним загонам НКВС. УПА діяла до 1954 року, коли активні її дії припинилися. Окремі осередки спротиву продовжувались впродовж 1950-х — 1960-х років. З травня по листопад 1943 року Головним Командиром УПА був Дмитро Клячківський, з 1944 по 1950 рік — генерал Роман Шухевич, з 1950 по 1954 рік — Василь Кук. З 2015 року вояки УПА мають встановлений Верховною Радою статус борців за незалежність України у XX столітті. Боротьба Української повстанської армії — складова Українського визвольного руху 1920-1950 років. У грудні 2018 року прийнято закон, який надає солдатам УПА статус учасників бойових дій, додатковий соціальний захист.

Вулиця Територіальної оборони

Сучасна назва (з 2022): вулиця Територіальної оборони**

Підстава для перейменування: на честь сил Територіальної оборони Збройних Сил України.
Рішення Київської міської ради: від 8 вересня 2022 року №5438/5479 «Про перейменування вулиці Ватутіна в Солом'янському районі міста Києва»

Місцевість: Жуляни (Жиляни)
Розташування: Пролягає від вулиці Отця Анатолія Жураковського до Кільцевої дороги

Попередня назва (середина XX ст. - 2022): Ватутіна, на честь радянського військового діяча, генерала
Первинна назва*: достеменно невідома

* Вулиця зафіксована на картах Київщини 1860-х років та 1891 року, ймовірно, мала назву одного з кутків села Жуляни, через які пролягала (Козлівщина — на початку вулиці та Могилів — дальня частина вулиці).

Фото О.Михайлика
** Сили територіальної оборони (Сили ТрО) — окремий рід сил ЗСУ, на який покладається організація, підготовка та виконання завдань територіальної оборони. Безпосереднє керівництво територіальною обороною здійснюється Головнокомандувачем ЗСУ через Командувача Сил територіальної оборони. За даними видання The Military Balance 2024 року, Сили територіальної оборони мали чисельність у 200 - 350 тис. військовослужбовців. Вони були організовані у 31 легкопіхотну бригаду. Тривалий час територіальна оборона була частиною Сухопутних військ. Внаслідок реформи, 1 січня 2022 року Сили територіальної оборони були виділені в окремий рід сил. У складі Сил територіальної оборони України передбачено 25 бригад (одна бригада на регіон), які складаються із понад 150 батальйонів (один батальйон на район). Силам територіальної оборони Збройних Сил України належить чільна роль в організації та виконанні завдань територіальної оборони. Територіальна оборона, поряд з рухом опору та підготовкою громадян України до національного спротиву є складовою Національного спротиву в Україні.

Джерело: Вікіпедія, фото з архіву києвознавця Олександра Михайлика

Немає коментарів:

Дописати коментар