Розпочинаємо нову рубрику. Присвячено її буде пам'ятникам та пам'ятним знаком на території нашого району. Нині їх налічується майже 40. Також частина пам'ятників вже у минулому - їх демонтовано ще у радянський час або вже з 2014 року.
Алея пам'ятників на території КПІ |
Першим пам'ятником на теренах району було погруддя Олександра ІІІ, відкрите біля притулку на Залізничній колонії в 1909 році. Другим було погруддя Леніна на Вокзальній площі, відкрите у 1920-х. Потім протягом тривалого часу пам'ятники та пам'ятні знаки не встановлювали.
Дуже активним періодом були 1960-і-1980-і, коли в районі загалом відкрито бл. 20 пам'ятників та пам'ятних знаків, як особам (Леніну - 4, Островському - 3, по 1 - Корольову, Кудряшову, Лепсе, Стражеску, Ушинському, Чубарю, Шевченку), так і подіям (меморіал на Солом'янському кладовищі, пам'ятники загиблим жителям селищ Совки, Жиляни, 3-й лінії оборони Києва у 1941, студентам і працівникам КПІ, інституту фтизіатрії та пульмонології, будівельного інституту). Оригінальним пам'ятником є паротяг на постаменті.
Новий етап встановлення пам'ятників триває з 1991 року й донині. Близько 20 пам'ятників встановлено лише на території КПІ. Окрім традиційних, є і оригінальні - до прикладу, цукровому буряку. Найновіший за часом - пам'ятний знак Митрополиту Василю Липківському на місці його останньої адреси.
Ряд пам'ятників демонтовано ще у радянські часи - Олександру ІІІ, Леніну біля вокзалу, один із пам'ятників Островському), інші - вже після 2014 року згідно закону про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного режимів. Леніну - усі 4, Островському - обидва, а також Лепсе і Чубарю.
У дописах цієї рубрики ми поступово познайомимося з усіма пам'ятниками району - як тими, що існують, так і колишніми. Останнім буде присвячено окремий допис. Він і буде першим.
Немає коментарів:
Дописати коментар