понеділок, 23 грудня 2024 р.

Пам'ятники Солом'янського району. Загальний огляд

Розпочинаємо нову рубрику. Присвячено її буде пам'ятникам та пам'ятним знаком на території нашого району. Нині їх налічується майже 40. Також частина пам'ятників вже у минулому - їх демонтовано ще у радянський час або вже з 2014 року.

Алея пам'ятників на території КПІ

Першим пам'ятником на теренах району було погруддя Олександра ІІІ, відкрите біля притулку на Залізничній колонії в 1909 році. Другим було погруддя Леніна на Вокзальній площі, відкрите у 1920-х. Потім протягом тривалого часу пам'ятники та пам'ятні знаки не встановлювали.

Дуже активним періодом були 1960-і-1980-і, коли в районі загалом відкрито бл. 20 пам'ятників та пам'ятних знаків, як особам (Леніну - 4, Островському - 3, по 1 - Корольову, Кудряшову, Лепсе, Стражеску, Ушинському, Чубарю, Шевченку), так і подіям (меморіал на Солом'янському кладовищі, пам'ятники загиблим жителям селищ Совки, Жиляни, 3-й лінії оборони Києва у 1941, студентам і працівникам КПІ, інституту фтизіатрії та пульмонології, будівельного інституту). Оригінальним пам'ятником є паротяг на постаменті.

Новий етап встановлення пам'ятників триває з 1991 року й донині. Близько 20 пам'ятників встановлено лише на території КПІ. Окрім традиційних, є і оригінальні - до прикладу, цукровому буряку. Найновіший за часом - пам'ятний знак Митрополиту Василю Липківському на місці його останньої адреси.

Ряд пам'ятників демонтовано ще у радянські часи - Олександру ІІІ, Леніну біля вокзалу, один із пам'ятників Островському), інші - вже після 2014 року згідно закону про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного режимів. Леніну - усі 4, Островському - обидва, а також Лепсе і Чубарю. 

У дописах цієї рубрики ми поступово познайомимося з усіма пам'ятниками району - як тими, що існують, так і колишніми. Останнім буде присвячено окремий допис. Він і буде першим.

Немає коментарів:

Дописати коментар