Нещодавно ми опублікували в нашому блозі унікальні фото нашого району 1970-х років, передані у фонди бібліотеки Володимиром Сліпченком, сином видатного українського художника Миколи Сліпченка, який з 1950-х років і до самої смерті мешкав у нашому районі, в приватному будинку на Народному провулку, 10.
Народився 4 [17] грудня 1909 року в селі Окни (нині Одеської області. 1931 року закінчив Одеський художній інститут, де його викладачами були зокрема Володимир Мюллер, Михайло Жук, Володимир Заузе.
Після здобуття мистецької освіти два роки працував у місті Макіївці художником при будинку культури і керівником мистецького гуртка. Потім переїхав до міста Харкова, де працював художником над плакатом, оформленням та ілюструванням книжок у видавництвах «Мистецтво», «Український робітник», а також у редакції «Літературної газети».
1937 року переїхав до Києва, де співпрацював з видавництвами «Мистецтво», «Дніпро», «Молодь», «Радянський письменник», «Радянська жінка», «Радянська школа», а також із журналом «Україна» і газетою «Вечірній Київ». У 1939 році був членом оргкомітету по утворенню Спілки радянських художників України. Брав участь у німецько-радянській війні. 1996 року митцю присвоїли звання "Заслужений художник України".
Брав участь у республіканських виставках з 1937 року. У 1972 році у місті Котовську (нині Подільськ) відбулася його перша персональна виставка. Наступні персональні виставки пройшли у Києві у 1997, 1999 і 2002 роках. Дві — у Музеї книги та друкарства України і одна у Національній академії внутрішніх справ України. 4 грудня 2019 року в місті Бахмач на Чернігівщині відкрилася посмертна виставка. З 22 грудня 2019 року по 15 січня 2020 року в Музеї гетьманства відбулася ще одна посмертна виставка — «Різнобарвний світ очима митця».
Був відомий і як ілюстратор до казок. У 1940 році створив ліногравюри: «На Тарасову гору», «До могили великого Кобзаря». Ілюстрував книжки відомих письменників і поетів: Юрія Яновського, Михайла Стельмаха, Павла Загребельного та інших.
Тісно спілкувався із художником з селища Тиврів на Вінничині Мар'яном Маловським та фотохудожником з того ж селища Володимиром Очеретним.
Помер Микола Сліпченко у 2005 році.
Тож сьогоднішній наш допис буде присвячено постаті самого Миколи Сліпченка. Його буде проілюстровано фотографіями 1970-х-1980-х з родинного архіву родини Сліпченків, які вони передали у фонди бібліотеки. На більшості фото - митець у власній творчому просторі - в своєму будинку на Народному провулку, 10. Усі ці фото публікуються вперше.
Усі ці 5 фото підписано "Сліпченко М. Ф. в маййстерні. 1979 р. Фото Борі" |
Фото підписане "1982 р. В майстерні" (рукою М. Сліпченка), нижче (рукою Володимира Очеретного): "фото В. Очеретного, смт Тиврів, Вінницька область" |
Микола Сліпченко передає Українському фонду культури свою роботу "На майдані коло церкви...", 10 листопада 1989 року. Праворуч від Миколи Сліпченка - Іван Дзюба та Борис Олійник. |
Немає коментарів:
Дописати коментар