Оскільки у краєзнавчій кімнаті бібліотеки формується велика тематична зона, присвячена транспорту, зокрема і міському, ми запланували серію публікацій щодо тематичних експонатів.
Блог ЦРБ імені Григорія Сковороди ЦБС Солом'янського району м. Києва
Сторінки
- Главная страница
- Київ і Солом'янка: історію пишемо самі
- Солом’янка - маленька крапелька великої держави
- Край в електронному форматі
- Вулиці Солом’янки
- Туристичні маршрути Солом'янки
- Солом'янські оповіді
- Інформаційні і культурно-освітні ресурси міста
- Солом'янка - ретро
- Національні меншини Києва
- Солом'янці
четвер, 21 листопада 2024 р.
Експонат краєзнавчий. Проїзні документи Київського міського транспорту в колекції бібліотеки
середа, 20 листопада 2024 р.
Ретровиставка "Київ на картах 1950-1991 років"
Одним із найважливіших (і найцікавіших!) джерел дослідження історії Києва завжди були карти. Починаючи із 17 століття було укладено величезну кількість планів та карт нашого міста. Київ у 20 столітті зазнав чи не найбільшого розвитку, тож і карти невпинно фіксували появу нових магістралей, районів, маршрутів транспорту.
Чи не щороку починаючи з кінця
1950-х років виходили карти і плани Києва! Вивчаючи їх, можна прослідкувати
появу нових житлових масивів – Відрадного, Залізничного, Лісового, Оболоні,
Мінського, Вигурівщини-Троєщини, Харківського та інших. Розвиток ліній
метрополітену та маршрутів громадського транспорту.
Провулок Степана Ерастова
Із циклу “Прочитання вулиць”
Джерело: google.com
Сучасна назва (з 2019): провулок Степана Ерастова
Підстава для перейменування: назва на честь українського письменника та громадського діяча Степана Ерастова
Рішення Київської міської ради: від від 12 листопада 2019 року № 38/7611 «Про найменування вулиць та провулків у Солом'янському районі міста Києва»
Місцевість: Жиляни
Розташування: пролягає від вулиці Григорія Гуляницького до кінця забудови
Степан Іванович Ерастов (літературні псевдоніми — Ст. Закубанський, С. Попенко, С. П-ко; 20 грудня 1856 (1 січня 1857), Катеринодар — 13 квітня 1933, Сухумі) — український громадсько-політичний діяч, меценат українського культурного руху на Кубані, один із засновників Української Центральної Ради.
Життєпис
Степан Ерастов народився у Катеринодарі (нині Краснодар, росія) в родині священика. Батько — Іоанн Ерастов був росіянином, мати була кубанською козачкою, що походила з запорозького роду Щербин. Середню освіту Степан Ерастов здобував у ставропільській гімназії. Тут він познайомився з діячами народовольського руху. Таке зацікавлення не залишилось непоміченим для поліції, тому у 1875 юнак зазнав першого поліційного обшуку на своїй квартирі. Вищу освіту отримував, навчаючись на математичному факультеті Київського університету. Під час навчання у Києві першого жовтня 1878 року вступив до нелегального товариства «Кіш». За «неблагонадійність» був виключений з університету, після чого продовжив здобувати вищу освіту на юридичному факультеті Петербурзького універстету. 1882 Ерастова було заарештовано за зв'язки з народниками. Після перебування в різних в'язницях три роки прожив на засланні в Казахстані. В серпні 1886 Степану Ерастову вдалось повернутись на Кубань.
Живучи на Кубані, Ерастов активно займався громадською і політичною діяльністю, широко пропагував українську культуру і мову. За його сприяння у 1901 році в Катеринодарі було створено місцевий осередок Революційної української партії. Брав участь у революції 1905-06 років, заснував друкарню революційної літератури. В 1906 році домігся відкриття кубанського осередку Просвіти.
У 1917 році Ерастова було обрано членом Української Центральної ради як делегата від Кубані. А в квітні 1917-го, як найстарішого українського діяча його було обрано головою Всеукраїнського національного конгресу. У 1920-тих рр. брав активну участь в українізації на Кубані, писав мемуари, які частково друкувалися в українських академічних часописах. Помер Степан Ерастов 13 квітня 1933 року в місті Сухумі (нині Грузія).
12 листопада 2019 року на честь Степана Ерастова названо провулок у Солом’янському районі міста Києва.
Пізнавальні лекторії та екскурсії осіннім містом
- у разі повітряної тривоги за маршрутом передбачені діючі укриття, кожен учасник екскурсії заради своєї безпеки повинен слухати вказівки гіда
- у разі ворожих обстрілів заради безпеки екскурсантів та гіда, Управління та Київський центр розвитку туризму залишають за собою право скасувати захід.
вівторок, 19 листопада 2024 р.
Видатні імена Солом'янського району. Микола Сліпченко
Нещодавно ми опублікували в нашому блозі унікальні фото нашого району 1970-х років, передані у фонди бібліотеки Володимиром Сліпченком, сином видатного українського художника Миколи Сліпченка, який з 1950-х років і до самої смерті мешкав у нашому районі, в приватному будинку на Народному провулку, 10.
Народився 4 [17] грудня 1909 року в селі Окни (нині Одеської області. 1931 року закінчив Одеський художній інститут, де його викладачами були зокрема Володимир Мюллер, Михайло Жук, Володимир Заузе.
Після здобуття мистецької освіти два роки працував у місті Макіївці художником при будинку культури і керівником мистецького гуртка. Потім переїхав до міста Харкова, де працював художником над плакатом, оформленням та ілюструванням книжок у видавництвах «Мистецтво», «Український робітник», а також у редакції «Літературної газети».
1937 року переїхав до Києва, де співпрацював з видавництвами «Мистецтво», «Дніпро», «Молодь», «Радянський письменник», «Радянська жінка», «Радянська школа», а також із журналом «Україна» і газетою «Вечірній Київ». У 1939 році був членом оргкомітету по утворенню Спілки радянських художників України. Брав участь у німецько-радянській війні. 1996 року митцю присвоїли звання "Заслужений художник України".
Брав участь у республіканських виставках з 1937 року. У 1972 році у місті Котовську (нині Подільськ) відбулася його перша персональна виставка. Наступні персональні виставки пройшли у Києві у 1997, 1999 і 2002 роках. Дві — у Музеї книги та друкарства України і одна у Національній академії внутрішніх справ України. 4 грудня 2019 року в місті Бахмач на Чернігівщині відкрилася посмертна виставка. З 22 грудня 2019 року по 15 січня 2020 року в Музеї гетьманства відбулася ще одна посмертна виставка — «Різнобарвний світ очима митця».
Був відомий і як ілюстратор до казок. У 1940 році створив ліногравюри: «На Тарасову гору», «До могили великого Кобзаря». Ілюстрував книжки відомих письменників і поетів: Юрія Яновського, Михайла Стельмаха, Павла Загребельного та інших.
Тісно спілкувався із художником з селища Тиврів на Вінничині Мар'яном Маловським та фотохудожником з того ж селища Володимиром Очеретним.
Помер Микола Сліпченко у 2005 році.
Тож сьогоднішній наш допис буде присвячено постаті самого Миколи Сліпченка. Його буде проілюстровано фотографіями 1970-х-1980-х з родинного архіву родини Сліпченків, які вони передали у фонди бібліотеки. На більшості фото - митець у власній творчому просторі - в своєму будинку на Народному провулку, 10. Усі ці фото публікуються вперше.
Усі ці 5 фото підписано "Сліпченко М. Ф. в маййстерні. 1979 р. Фото Борі" |
Фото підписане "1982 р. В майстерні" (рукою М. Сліпченка), нижче (рукою Володимира Очеретного): "фото В. Очеретного, смт Тиврів, Вінницька область" |
Микола Сліпченко передає Українському фонду культури свою роботу "На майдані коло церкви...", 10 листопада 1989 року. Праворуч від Миколи Сліпченка - Іван Дзюба та Борис Олійник. |
понеділок, 18 листопада 2024 р.
Храми Солом'янського району. Церква Покрови (Різдва) Пресвятої Богородиці у Совках
Тривалий час у Совках не було власної церкви - село було невеликим, мешканці ходили у церкву Св. Димитрія в сусідніх Жилянах.
Лише на початку 1910-х (перша згадка — 1912 рік) у селі була споруджена каплиця, приписана до церкви в Жулянах. ЇЇ вперше згадано у книзі "Памятная книжка Киевской епархии на 1913 год". Присвяти вона не мала.
Лише 1920-х каплицю перебудували та освятили з присвятою Покрови Пресвятої Богородиці. Є й такі відомості: "у 1918 році коштом парафії села з будівельних матеріалів, проданих цій парафії Голосіївським скитом після розборки тамтешнього дерев’яного храму". Церква тривалий час була в УАПЦ. Цей храм згадано як діючий у документі «Перелік всіх функціонуючих молитовень православного релігійного культу по місту Києву станом на 26 березня 1936 р.». Ймовірно, він не був закритий до 1941 року, діяв і за нацистської окупаціі і вже після повернення радянської влади.
У 1966 році, за три дні до храмового свята, церква згоріла. Це був зумисний підпал, здійснений трьома місцевими жителями за вказівкою влади. Місце відтоді було незабудованим.
1997 року відновлено парафію, розпочато будівництво нового храму. Нині це церква Різдва Пресвятої Богородиці. Тривалий час правили у нижньому храмі. Освячено ж сучасну дерев'яну церкву вже у 2014.
Парафіянами храму були видатні постаті - дисиденти Василь Овсієнко (після смерті його було відспівано саме у цьому храмі), Євген Сверстюк, письменник Микола Вінграновський, вдова Василя Стуса Валентина Попелюх.
Клірова відомість церкви в Жилянах, до якої була приписана церква в Совках, 1917. Інформація про кількість парафіян у Совках |
Хресний хід від церкви, 1940-і-1950-і. Джерело: фейсбук-група Історія УАПЦ |
Церква у Совках. Фото кінця 1950-х-початку 1960-х років |
Сучасна церква у Совках, що стоїть на місці історичного храму |
Інтер'єр храму |
субота, 16 листопада 2024 р.
Відкрито інформаційні таблички на будинку, де жив Іван Світличний та на вулиці Івана Світличного
15 листопада 2024 року в нашому районі відбулася важлива подія на вшанування видатного поета, перекладача, літературного критика, шістдесятника Івана Світличного. Платформа "Острів" разом із друзями та сусідами "Світличника" відкрила інформаційні таблички на вулиці Івана Світличного та будинку на вулиці Уманській, 35, де він жив.
Таблички встановлено за трьома адресами: вулиця Уманська, 35, вулиця Івана Світличного, 2 та 8. Найближчим часом заплановано відкрити ще табличку на будівлі школи №149. На відкритті була присутня троюрідна племінниця Івана Світличного та пан Микола, батьки якого товаришували з Іваном Світличним.
Фото: фейсбук-сторінка платформи "Острів": https://www.facebook.com/share/p/XzqoDN8GJ5URVepY/
Історія Солом'янського району на сторінках газет - від 1890-х років до нашого часу. Про оренду Совської дачі
Наступна публікація у нашій постійній рубриці, присвяченій історії району на сторінках газет - замітка у газеті "Киевлянин" №123 від 10 червня 1887 року "Віддаєтсья в оренду на 12 років Совська дача". Йдеться про місцевість Пронівщина, якою тривалий час і володіла церква (з 1848 по 1917 роки).
пʼятниця, 15 листопада 2024 р.
Історія Солом'янського району в фотографіях. Будівля Кадетського корпусу на фото кінця 19-початку 20 століть
Найдавнішою спорудою нашого району є будівля Київського кадетського корпусу. Проєкт Кадетського корпусу розробив архітектор Іван Штром. Микола І затвердив його 23 жовтня 1848 року, повторно, після доопрацювання, — 26 березня 1852 року. 10 травня 1850 року було урочисто закладено будівлю Кадетського корпусу в Шулявському гаю. Урочисте відкриття відбулося 30 серпня 1857 року. На той час це була найбільша за площею будівля Києва.
1857 року відбулася ще одна значуща подія: до будівлі було прокладено невеликий локальний водогін — із Кадетського ставка парові машини подавали воду до споруди. Це був один із перших кроків до централізованого водопостачання Києва.
Пропонуємо переглянути поштові листівки кінця 19 - початку 20 століть із зображенням цієї визначної споруди.
четвер, 14 листопада 2024 р.
Експонат краєзнавчий. Проїзні документи Київського міського транспорту в колекції бібліотеки
Оскільки у краєзнавчій кімнаті бібліотеки формується велика тематична зона, присвячена транспорту, зокрема і міському, ми запланували серію публікацій щодо тематичних експонатів.
середа, 13 листопада 2024 р.
Пізнавальні лекторії та осінні прогулянки містом
- у разі повітряної тривоги за маршрутом передбачені діючі укриття, кожен учасник екскурсії заради своєї безпеки повинен слухати вказівки гіда
- у разі ворожих обстрілів заради безпеки екскурсантів та гіда, Управління та Київський центр розвитку туризму залишають за собою право скасувати захід
Вулиця Кирила Гвоздика
Із циклу “Прочитання вулиць”
Джерело: google.com
Сучасна назва (з 2019): вулиця Кирила Гвоздика
Підстава для перейменування: назва на честь живописця-монументаліста Кирила Гвоздика
Рішення Київської міської ради: від від 12 листопада 2019 року № 36/7609 «Про найменування вулиць у Голосіївському та Солом'янському районах міста Києва»
Місцевість: Жиляни
Розташування: пролягає від провулку Павла Лі до вулиці Степана Рудницького
Кирило Васильович Гвоздик (22 липня 1895 Ребедайлівка — 20 липня 1981 Київ) — український живописець-монументаліст. Жертва сталінських репресій.
Життєпис
Народився 22 липня 1895 року в селі Ребедайлівка на Київщині (нині Черкаська область) в селянській сім'ї.
У 1923 вступає на малярський факультет Інституту пластичних мистецтв, який після злиття з Київським архітектурним інститутом у 1924 році отримав назву — Київський художній інститут. Проявивши значні здібності в монументальному живописі, був зарахований в майстерню до професора Михайла Бойчука.
У 1928 році під керівництвом Бойчука брав участь у розписі Селянського санаторію ім. ВУЦВК в Одесі. Колективними творами майстерні бойчукістів стала центральна композиція «Свято врожаю» та сюжети «Товарообмін» і «Землеустрій». Власноруч Кирило Гвоздик виконав фрески «Оранка» та «Розгром поміщицької садиби».
Того ж 1928 року бойчуківці представляли низку робіт на Венеційському бієнале. Твори учнів майстерні Бойчука італійська преса відзначила вмілим «поєднанням європейської традиції з народним примітивом», а Кирила Гвоздика, який подав виконані в техніці яєчної темпери картини «Селяни у біді» (1927) та «Пастухи» (1928), охрестила «українським Гогеном».
По закінченню Київського художнього інституту в 1929 митець звертається до теми побутового жанру. Він створив низку картин на селянську тематику — «Радіо на селі», «Сніданок комунарів», «Мітинг», «Селяни на полі» (1929—1930), — в яких висвітлив зміни, що сталися в українському селі за радянської влади.
1934 року в Харкові розпочинається наймасштабніша робота бойчукістів — монументально-декоративне оформлення інтер'єрів новозбудованого Харківського Червонозаводського театру під керівництвом Бойчука. Однак, ідейно-мистецькі непорозуміння з М. Бойчуком призвели до того, що Кирило Гвоздик покинув роботу над оздобленням театру.
Звинувачений за доносом «у систематичній антирадянській діяльності», в листопаді 1936 року був заарештований і засуджений до «10 років виправно-трудових робіт та 5 років поразки у правах». Гвоздика звільнили з Норильлагу 2 листопада 1946 р. Вдруге арештували 6 квітня 1949 р. у Києві. У листопаді 1949 року художника засудили до розстрілу, який було замінено довічним ув'язненням.
17 березня 1956 року художника було реабілітовано.
Після повернення до Києва продовжує малювати, однак відійшов від принципів і теоретичних настанов бойчукізму й дотримується методу соціалістичного реалізму. Малює низку полотен пейзажного жанру — «Вид на Дніпро», «Київський пейзаж» та інші. Побоюючись репресій, відмовився від виставково-творчої діяльності й припиняє спілкування з колишніми друзями.
Помер 20 липня 1981 року в Києві, поховано на Байковому кладовищі.вівторок, 12 листопада 2024 р.
Видатні імена Солом'янського району. Микола Амосов
Ми нещодавно започаткували нову краєзнавчу рубрику. У ній розповідаємо про видатних особистостей, життя і діяльність яких пов'язана із нашим районом.
Народився в сім'ї селян. З 12 до 18 років навчався в Череповці у школі, потім у механічному технікумі. 1935 року вступив до Архангельського медичного інституту, який закінчив з відзнакою у 1939 році. Після закінчення інституту і до початку німецько-радянської війни працював хірургом лікарні в Череповці. Працював у комісії з мобілізації, а через деякий час призначений головним хірургом у Польовий пересувний госпіталь. Після того працював хірургом у Москві. У 1952 році переїхав до України в Київ. Відтоді розпочався київський період життя науковця. З 1971 року до самої смерті жив у будинку на вулиці Богдана Хмелньицького, 42, де йому встановлено меморіальну дошку.