05 квітня, 2025

Історична залізнична архітектурна спадщина Солом'янського району. Станція Київ-Товарний

Занурення в історію залізничних воріт району та міста – Центрального вокзалу, надихнули нас розповісти про ще одну станцію. Менш відому, але не менш цікаву. Це залізнична станція Київ-Товарний. 

Її поява датована ще початком 20 століття. Саме тоді було вирішено розділити пасажирський та ватажний рухи, прибрати товарну станцію з головного вокзалу, натомість побудувати поряд спеціальну непасажирську станцію. 

Перевантаженість пасажирського вокзалу викликала необхідність комплексної реконструкції залізничного вузла. Паралельно із підготовкою до побудови нового вокзалу, за 2 км південніше, у долині річки Либідь біля Протасового яру, розгорнулося будівництво нової товарної станції.

Автором проекту був молодий архітектор Олександр Вербицький, який на той час вже встиг спорудити ряд вокзалів по всій Україні.

Цікаво, що станція увібрала в себе найпрогресивніші інженерно-технічні рішення того часу: вона мала автономні водогін, каналізацію, освітлення, опалення та телефон! Станція включала в себе 2 вантажні парки.

До комплексу споруд входили: будівля контори станції, 2 пакгаузи – довгі споруди для розвантаження та зберігання вантажів та більше 10 допоміжних споруд, включаючи також: 4 житлові будинки (двоповерховий та 3 одноповерхових), насосну станцію та будинок для кондукторів. Основним стилем головних споруд став модерн.

Споруджена у 1902-1907 роках нова товарна станція відіграла значу роль у розвитку залізничного вузла – з одного боку, було відокремлено пасажирський та вантажний рух, з іншого – продемонстровано високий технічний розвиток залізничної справи у місті.

Комплекс споруд товарної станції добре зберігся і є цінним архітектурно-виробничим комплексом та пам'яткою розвитку залізничного транспорту на початку 20 століття.

Пропонуємо віртуальну фотоподорож основними спорудами станції Київ-Товарний. Фото Олександра Михайлика

Головна будівля станції

Головна будівля станції

Дата на фронтоні

Автентичний напис: "ЮЗ Товарная контора"


Насосна станція (ліворуч) та житловий будинок (праворуч)



Один із пакгаузів


Пакгаузи


Будинок для кондукторів



Житлові будинки



Біля одного з будинків зберігся цегляний сарай

Ще один цегляний сарай, який був біля двоповерхового житлового будинку, знесено у 2010-х роках

2 коментарі:

  1. Відповіді
    1. Дякую! Дуже цікавий архітектурний комплекс, до того ж цілісний. При цьому майже не відомий більшості.

      Видалити