30 травня, 2025

Солом'янський район на історичних картах. План де Боскета, 1753

Одним із найдавніших планів міста і його околиць, куди потрапила і територія нашого району, є маловідомий план Києва 1753 року, виконаний інженером та картографом Даніїлом де Боскетом.

Цей план охоплює, серед інших, всі терени нашого району. Він містить низку цікавих топонімів та об'єктів. Прорис плану виконано картографом Дмитром Вортманом. 

Отже, зображено Либідь, палац митрополита в Шулявщині, неподалік – заїжджий двір "Вавилон". На наше припущення, назва відсилає до біблійної Вавилонської вежі та великого скупчення людей при її будівництва. Розташований на шляху перед Києвом, заїжджий двір завжди був місцем великого скупчення різного люду, звідси й народилася назва. 

На Либеді в межах району 3 водяні млини. Підписано річки Вершинка, Мужичок (нині Мокра), верхів'я Совки – ріка в Кухмістрівщині. Це один із варіантів назви місцевості. Давніше вона була відома як Володимерова груша, потім як Троянівщина і зрештою, як Пронівщина.

Притоки пічки – Софка та Сичівка. Верхів'я ріки підписано цікавими топонімами. Якщо Тісні вулиці відомі нам із документів 1576 та 1578 років, то Липовий кущ є лише на цьому плані. 

Позначено село Желань, поселення Шулявщина та селище Паньківщина. Остання сформувалася якраз незадовго до створення плану як хутір села Паньківщина з протилежного берега Либеді.

Тож цей план має надзвичайну цінність як перший, де доволі детально закартографовано територію сучасного Солом'янського району. 




Немає коментарів:

Дописати коментар