2003 року на території Київської Політехніки відкрито перший в Україні пам'ятник видатному математику Михайлу Кравчуку. На ньому промовисті слова: "Моя любов – Україна і математика". 2009 року на честь вченого названо вулицю на Лівому березі, у Дарницькому районі.
Хоча значний період життя та діяльності вченого пов'язаний саме із нашим районом.
Михайло Кравчук, уродженець Волині, 1914 року закінчив Університет святого Володимира. У жовтні 1917 року засновано Український народний університет, першим ректором якого став Іван Ганицький. Одним із викладачем стає Михайло Кравчук. Спершу заклад діяв у будинку Центральної Ради (Володимирська, 57), аж поки не отримав власного приміщення.
А у травні 1918 року Український народний університет переїздить до будівлі колишнього Миколаївського артилерійського училища на Кадетському шосе (нині проспект Повітряних Сил, 28). Так Михайло Кравчук починає працювати в нашому районі. За Гетьманату Павла Скоропадського навчальний заклад було реорганізовано.
17 серпня 1918 року Законом Ради міністрів Української держави його було перетворено на Київський державний український університет. Його урочисто відкрили у спорудах колишніх військових училищ 6 жовтня 1918 року. Ректором став Феоктист Сушицький. Сюди перевели всіх студентів Народного університету, загалом 1600 осіб. Мовою викладання була українська. Було відкрито медичний факультет. Загалом у навчальному закладі працювало 68 професорів, доцентів і асистентів. У реорганізованому закладі продовжив працювати Михайло Кравчук.
Втім, вже в листопаді 1918 року заклад перемістили до приміщення Університету святого Володимира.
"Повернення" Михайла Кравчука у наш район відбулося у 1920-х роках. Не пізніше 1924 року він вже є викладачем Київського Політехнічного інституту. Саме він допоміг вступити до навчального закладу Сергію Корольову. Тут 14 грудня 1924 року Кравчук захистив докторську дисертацію. Він видає багато праць.
1929-го, у віці 37 років, Кравчук стає академіком Всеукраїнської академії наук. Він працює безпосередньо в академії, є деканом Інституту народної освіти, стає одним із засновників створеного 1934 року Інституту математики.
Жив Михайло Кравчук під час викладання у одному з будинків для викладачів на території Політехніки.
За доносом колег 1938 року його було заарештовано та присуджено 20 років в'язниці та 5 років заслання. Помер він 1942 року у засланні на Колимі. 1956 року Михайла Кравчука посмертно реабілітовано.
![]() |
Пам'ятник Михайлу Кравчуку |
Немає коментарів:
Дописати коментар