План, укладений 1695 року полковником московської залоги у Києві, Іваном Ушаковим, є першим, де зображено усю територію тодішнього Києва та його найближчих околиць. Для нас значну цінність має те, що повністю зображено річку Либідь, від витоку до гирла.
Фрагмент плану, який ми оприлюднимо, знайомить із ділянкою Либеді в межах нашого району. Пропонований план є прорисом-реконструкцією, виконаним на основі оригінального плану а 1982 році.
Перше фото – витік Либеді, перший брід та річка Вершинка, перша права притока. Це перша згадка річки саме під такою назвою, відомою й донині.
Друге фото – 3 Шулявські (у першоджерелі дещо сповторено – Шуляжські, Шулярські) млини у верхів'ях річки, в районі майбутньої Шулявки (самого поселення тоді ще не було) – від гирла Вершинки приблизно до району станції швидкісного трамвая "Політехнічна". Це перша картографічна фіксація водяних млинів на Либеді.
Четверте фото – ділянка Либеді від броду (на місці якого нині Повітрофлотський шляхопровід) приблизно до району Протасового яру. Позначено брід через Либідь, який мав назву Мужичок. Поясненню назви ми присвятили окрему легенду "Біля броду Мужичок".
Цікаво, що перед бродом закінчувалася заболочена прибережна ділянка Либеді. Бачимо також, що вздовж правого берега зображено суцільну рослинність. Це листяні ліси, що віддавна росли вздовж.
Цікаво, може якось буде стаття про річку Мокру.
ВідповістиВидалитиВже робили, допис Річка Либідь та притоки
Видалити