Сьогодні виповнюється 220 років від дня народження Миколи Закревського – українського історика, етнографа та фольклориста.
Микола Васильович народився 21 червня 1805 року на Подолі, у садибі батьків на вулиці Фролівській, 5/43. Шестирічним пережив легендарну Подільську пожежу 1811 року, враження від якої зберіг на все життя. Вчився в 1-й київській гімназії (зараз це жовтий корпус КНУ ім. Т. Шевченка), під час навчання завзято малював Київ та околиці. 1829 року назавжди залишив рідне місто.
Всюди, куди б не закинула його доля, завзято досліджував історію Києва. Коли йому було лише 31 рік, видав в Ревелі (нині Таллінн, Естонія) свою першу працю – "Нарис історії міста Києва". Матеріали для неї збирав понад 5 років. А вінцем життя Закревського став двотомний "Літопис та опис Києва", що побачив світ 1868 року і був ілюстрований самим автором.
Ще одним захопленням видатного киянина на чужині був український фольклор. Всі свої знання в цій царині він втілив у збірку "Старосвітський бандуриста" (1860-1861), яку склали народні пісні, думи, прислів'я та навіть словник з 11.127 українських ідіом. У передмові до цієї праці Закревський палко відстоював право українців на власну літературу й наголошував на унікальності нашої мови.
Цікаво, що останні роки життя Закревський був нашим колегою, бо працював помічником бібліотекаря Московського публічного музею.
Не заслуживши в імперії ані слави, ані регалій, помер Микола Васильович 2 серпня 1871 року. Але ж його пам’ятають у Києві, де з 1983 року існує вулиця імені цієї видатної людини. І це тішить!
Немає коментарів:
Дописати коментар